blank

Sivrisinek, dünyanın her yerinde görülmesi mümkün olan bir sinek türüdür. İnsanlardan kan emerek beslenen sivrisineklerin üremeleri için kan emmeye ihtiyaçları vardır. Dişi sivrisinekler beslenmelerinde kan emmeye ihtiyaç duyarken, erkek sivrisinekler ise meyvelerin özsuları ile beslenirler. Çok güçlü koku alma duyuları olan sivrisinekler, uzak mesafelerden bile insanların kokularını alırlar.

Özellikle insanların ter kokuları sivrisinekleri çeker. Sivrisinek sokması şu şekildedir. Sivrisinek ilk olarak özel ağız kısmında salgıladığı özel sıvıyı ısıracağı canlının ısıracağı bölgesine akıtır ve o bölgeyi uyuşturur. Daha sonra yine ağız uçlarında bulunan keskin organları ile deriyi bir bıçak gibi keserek hortumlarını deriden içeri sokarlar. Böylece kan emme işlemi başlamış olur. İnsanlar sivrisineğin deri üzerine bıraktığı özel sıvı nedeniyle, ısırıldıklarını hissetmezler. Sivrisinek sokması durumunda insanların derilerinde kabarma, kızarma görülür ve kaşınır. Sivrisinek ısırığı ayrıca insanlarda çeşitli bulaşıcı hastalıklara da neden olur. Sivrisinek ısırması sonucu insanlarda en sık görülen hastalık sıtma hastalığı, fil hastalığı, humma hastalığı ve beyin iltihaplanması’dır. Sivrisinek üremesini sulak alanlarda yapar. Yumurtalarını bataklık ve kirli su birikintilerinin olduğu yer bırakan sivrisinek yaşamını 3 evrede tamamlar. Bu dönemlere yumurta, larva ve ergin dönem adı verilir. Sivrisinekler özellikle lağım suları ve kirli su birikintilerinin olduğu alanlarda yaşarlar. Sivrisinekler havada uçarken dahi çiftleşmelerini gerçekleştirebilirler.

Sivrisineklerden korunmak için ilk olarak mekânın çevresinde bulunan lağım suyu, pis su ve bataklık gibi alanlardan kurtulmak ve sonrasında yasal ve profesyonel bir ilaçlama şirketine sivrisinek ilaçlaması yaptırmak gereklidir. Böcek ilaçlama şirketlerine talep edeceğiniz, sivrisinek ilaçlaması ile sivrisineklerden kurtulabilirsiniz. Aktek ilaçlama firması olarak günün her saati etkili ilaçlar ve deneyimli ilaçlama servisimiz ile sizlere sivrisinek ilaçlaması ve her türlü haşere ilaçlama hizmetini en güvenilir ve garantili şekilde sunuyoruz.

Sivri sinekler Kime Saldırır?

Sivri sinekler en çok karbondioksit çıkaran hamilelere ve ürik asidi fazla olan kişilere saldırıyor. Ayrıca cilt bakım ve kozmetik ürünü kullananlar da sivri sineklerin iştahını kabartıyor.

Florida Üniversitesi’nden Jerry Butler ve Karen McKenzie’nin yaptığı araştırma, sivri sinek saldıracağı insan konusunda seçici davrandığını ortaya koyuyor.

Araştırmaya göre, sivrisinek tarafından ısırılmada genetik özelliklerin rolü % 85. Ayrıca vücut kimyasındaki bazı elementler de sivri sinekleri çekiyor. Derileri üzerinde yüksek miktarda steroid veya kolestrol olanlar sivri sinekleri cezbediyor. Kozmetik de Çekiyor Cilt bakım ve kozmetik ürünü kullananlar da sivrisineklerin iştahını kabartıyor. Bilim adamlarının vardığı bir diğer sonuç ise kalp, tansiyon ve yüksek kolesterol ilacı kullananların sivri sineklerin ilgi alanına girdiği şeklinde.

Çok Kilolular Hedefte

Sivrisineklerin hedefinde Ürik asit üreten ve karbondioksit çıkardığı için çok kilolu insanlar da var. Araştırmaya göre hamile kadınlar, normalin üzerinde karbondioksit çıkardığı için sivri sinek saldırılarına açık. Sivri sinekler harekete ve ısıya duyarlı ayrıca kurbanlarının kokusunu 50 kilometreden alabiliyor.

Araştırmada ortaya çıkan bir başka sonuç ise, binlerce çeşit sivri sinekten yalnızca birkaçında küçük hastalıklara rastlanması.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× Whatsapp İle İletişime geç